Ambulerende avdelinger løfter kvaliteten i Frøy
Frøy satser på ambulerende avdelinger med ansatte som jobber fleksibelt på tvers av fartøy og crew, for å sikre mer forutsigbar drift, høyere kvalitet og mindre behov for eksterne ressurser.
Den nye organiseringen gir bedre utnyttelse av egen kompetanse og jevnere leveranser på tvers av flåten. Ved å flytte ressurser dit behovet er størst, styrkes både drift og kontroll.
En ny gruppe ambulerende ansatte bidrar allerede til bedre flyt, færre flaskehalser og mer effektiv gjennomføring. Fellesnevneren er riktig kompetanse til riktig tid, levert av egne folk.
– Med egne folk som kjenner fartøyene og organisasjonen får vi større forutsigbarhet og bedre samspill. Fartøyene vet hvem som kommer, og vi kjenner kompetansen vi setter inn, forteller prosjektleder Lars Wingan.

Prosjektleder Lars Wingan.
Satsingen bygger på interne behov og skal sikre stabil tilgang på kompetanse og en mer enhetlig arbeidsmåte.
En ressurs der det trengs
De ambulerende avdelingene fungerer både som bemanningsstøtte og operativ ressurs i drift, verftsopphold og forbedringsarbeid.
– Vi skal være en støttende funksjon. Ikke ta over, men bidra der det trengs, sier Arnold Steinvik, kaptein i OPS Crew.
Ved å jobbe på tvers av fartøy bringer de med seg erfaring som gir bedre standardisering og kontinuerlig forbedring.
– Vi ser ting litt utenfra og kan ta med oss gode erfaringer fra båt til båt. Løser vi et problem ett sted, kan det fort gjelde flere, sier Steinvik.
Styrker kapasitet i krevende perioder
I perioder med høy aktivitet bidrar de som ekstra kapasitet og støtte i oppfølging og koordinering.
– Vedkommende fungerte som en prosjektleder for et større prosjekt om bord. Samt som en støttespiller for meg, sier kaptein John Martin Hepsø.
– Å ha en slags co-kaptein som kunne avlaste og holde oversikt, var gull verdt. Det gir bedre kontroll og frigjør kapasitet til andre oppgaver, sier Hepsø.
Kompetanse i bevegelse
Arbeidsformen gir bred erfaring og kompetansedeling på tvers av flåten.
– Jeg kaller det en kindereggstilling. Du får tre ting i én rolle. Du er ikke låst til én båt eller én operasjon. Du blir tvunget til å lære, og samtidig kan du dele erfaringer videre, sier Knut Steinar Dyrkorn.
– Vi trenger ikke en uke med opplæring når vi først er utsjekket på en båt. Vi kan gå rett inn. Da er det viktig med bred kunnskap og god kjennskap til flåten. Har du for eksempel en fersk overstyrmann, kan du la ham lede operasjonen med trygghet i at du er der. Da bygger du kompetanse samtidig som du sikrer kvalitet, sier Dyrkorn
Bygger kultur og trygghet
De ambulerende ressursene bidrar også til å styrke kultur, HMS og arbeidsmåter.
– Dette er folk som ønsker å være ambulerende. Det er viktig, for de skal være kulturbærere, sier Wingan.
– Vi er ikke bare om bord for å gjøre en jobb. Vi skal vise ektefølt engasjement til både båt og kunde, og bidra der vi er. Det er god Frøykultur, sier Steinvik.
En investering i framtiden
Satsingen skal bygge sterke fagmiljøer og sikre kvalitet i hele organisasjonen.
– Mange ser fordelene. Du bygger nettverk, får innsikt i hele flåten og utvikler en unik kompetanse, sier Wingan.
Er du nysgjerrig på en karriere i Frøy? Sjekk våre karrieresider her!
Publisert: 16. april 2026


